Email Marketing

Email Marketing Nedir?

Email adreslerine ürün ve hizmetlerin tanıtımını hedefleyen dijital pazarlama tekniğinin ingilizce adıdır. İnternet üzerinden en çok tercih edilen reklam ve pazarlama yöntemlerinden biridir. Ülkemizde bu terim toplu mail olarak kullanılmaktadır.


Email Marketing Terimleri

Bounce messages ( geri dönen mesajlar): Gerçekte e-postayı gönderen sunucuya e-postanın geri gönderilmesi.


Bounce rate ( geri dönüş oranı): Gönderilen toplam e-postalar arasından geri dönenlerin oranı.

Hard Bounce: Alan adının ya da e-posta adresinin var olmaması nedeniyle hiçbir zaman ulaşılamayan geri dönen e-postalar.

Soft bounce : E-postanın hedef alıcının eline geçmeden önce gönderilemeyerek alıcının posta sunucusundan geri dönmesi. Bunun nedeni alıcının gelen kutusunun dolu olması olabilir. Soft bounce iletiler alıcının alan adına yeniden yönlendirilmesi ile ileriki zamanda şebeke yöneticisi tarafından iletilebilir.

Auto-responder ( Otomatik cevaplayıcı):E-postanın alınmasından sonra alıcının e-posta yazılımı tarafından gönderilen otomatik yanıtlardır.(Sayın müşterimiz, talebiniz elimizde ulaşmıştır .. gibi)

Call to action ( hareket çağrısı):
e-posta içinde alıcıları harekete geçirmek üzere hazırlanmış kelimeler.

Click-through (Linke tıklama):
Emaildeki bir linke tıklama işlemi.

Click-through rate / CTR ( Tıklanma oranı):
Gönderilen toplam e-postalardaki linklerin tıklanma oranı.

Double opt-in ( Çifte kayıt seçeneği):
İstenmeyen e-posta göndericileri tarafından kullanılan güvenli elektronik postalama liste yazılımının normal faaliyeti anlamına gelen bir terim. Yeni bir kayıtlı abone önce liste yazılımına adresini verir (Örneğin bir web sayfasına) ve sonrasında e-posta adresinin kendisine ait olup olmadığını denetleyici bir e-posta gönderisine tıklayarak onay verir. Bu şekilde kimsenin başkasını kötü niyet ya da hata ile kayıt etmesi engellenmiş olur. "Double opt-in" teriminin amacı onayın kayıt olma girişiminin tekrarlanması ile görünmesini sağlamak ve böylelikle, onay vermeyen kayıt işlemlerini doğrulamaktır.

Double opt-out (Çifte kayıt dışı seçeneği): Opt in ile aynıdır, fakat alıcı kayıt olmak yerine kaydını sildirir. Ne olduğu belirsiz spam faaliyetleri, listelerinin boyutunu yüksek tutmak için listelerden çıkma girişimlerini genelde zorlaştırırlar. Daha katı spam faaliyetleri ise bunu imkânsız hale getirir - opt-out isteklerini e-posta adreslerinin okunabildiğini ve çalıştığını doğrulamak amacıyla kullanırlar.

E-mail Blast: Birden çok alıcıya duyurular, etkinlikler ya da değişiklikler ile ilgili bilgilendirmek amacıyla gönderilen bir e-postadır.

Express consent ( Hızlı izin talebi) :
Bir alıcının internet üzerinden, bir kâğıt ya da telefon ile formda bulunan kutucuğu işaretleyerek listeye kayıt yaptırması.

False positives:
Alıcının spam filtresi tarafından istenmeyen e-posta olarak etiketlenen e-postalara verilen isim. E-posta pazarlamacılarının e-posta alıcılarına göre nelerin "spam" olduğu ile ilgili farklı fikirleri olabilir.

List Broker ( Liste Brokırı): E-posta adreslerinin ikinci elden satıcısıdır.

List Host (Liste alanı) :
Geniş çapta e-posta adres veritabanlarını yönetmek ve büyük miktarlarda e-postaları dağıtmak için araçlar tedarik eden internet hizmeti.

List manager (Liste yöneticisi): Kayıtlı e-posta bültenlerini ya da veri tabanlarının operatörü yada sahibidir. Ayrıca postalama listesi geliştirmek için kullanılan yazılımdır.

Look and Feel ( Bak ve hisset):
Görünüm, taslak, tasarım, işlevler ve bir e-postada gerçek mesajla doğrudan bağlantısı olmayan herhangi bir sey.

Open rate ( Açılma oranı):
E-posta açılma oranı, gönderilen ya da "dağıtılan" sayıya karşı "açılan" e-postaların oranını ölçümler. Oran çeşitli yollarda ölçümlenir. Dağıtılan e-postalar ( gönderilenler / var olmayan adresler / tekil açılanlar )

Opt-in ( liste kayıt kabulü): Belli bir şirketten ya da şirketler grubundan bir e-posta listesine kayıt olunarak e-postalar almaya karar verme eylemi.

Opt-out ( Listeden kayıt sildirme): Üye olmayan insanlara e-postalar gönderen ve listeden kayıtlarını silmelerini sağlayan postalama listesi. Kayıtlı kişilerin e-posta adresleri internet sayfasından yada diğer posta listelerinden elde edilmiş olabilir. ISP politikaları ve bazi bölgesel yasalar bu durumu istenmeyen e-posta gönderimi ile denk tutuyor.

Personalization ( Kişiselleştirme):
İşletme ve her bir müşteri arasında e-postaları uyarlamak için teknoloji ve müşteri bilgilerinin kullanımı. Müşteri hakkında elde edilen bilgiler öncelikle kullanılarak, kullanılabilir bilgilere göre müşterinin belirtilen ihtiyaçlarının yanı sıra işletme tarafından algılanan ihtiyaçlarına, öngörülen ihtiyaçlar doğrultusunda müşterilere daha iyi hizmet verebilmek amacıyla, her iki taraf için etkileşimleri etkili ve tatmin edici hale getirmek ve sonraki alımlar için müşterilerin geri dönüşlerini teşvik etmek amacıyla ilişkiler kurmaktır.

Spam Fitler ( İstenmeyen posta filtresi ):
Kullanıcının e-posta programı içine yüklenebilen, istenmeyen e-postalarin e-posta programına girmesini engellemek amacı taşıyan yada en azından takip bayrağı ile kontrol altına alınan bir sistemdir.

Subject line (Konu basligi):
E-posta pazarlamasında en önemli meselelerden biridir. Ne kadar iyi bir konu başlığı seçilirse, alıcı tarafindan açılma olasılığı o kadar iyi olacaktır. Hedefleme ( yada bölümleme): Açılma yada baglantılara tıklanma oranını geliştirmeye çalışarak, belli bir filtreye dayalı postalama listesinin alt kümesine e-postaların gönderilmesi. Takip: Bağlantı tıklama, açılma, geri dönüş oranlarının raporlanma eylemi.

Trigger based messaging ( Tetiklemeye dayalı ileti gönderisi ):
Önceki iletilerle etkileşime ya da bir etkinliğe dayalı bir mesajı tetiklemek. Daha fazla bilgi isteyen müşterilere yönelik kullanımı açısından popülerdir.

Unique click (Tekil tıklama):
Belli bir dönem boyunca, bir ziyaretçinin bir web sitesine ulaşmak için belli bir bağlantı üzerine birçok kez tıklamasının tek bir tıklama ve tekil bir ziyaretçi gibi sayılması.

Unsolicited commercial e-mail / UCE ( İstenmeyen ticari e-posta):
UCE gönderimi Alıcının adına izni olmadan gönderilen, reklâm içeren, istenmeyen e-postaların bir alt kümesidir. Tüm büyük ISP'lerin hizmet koşullarına karşı bir saldırı ve bazı yargı birimlerinde suç kabul edilir.
Önceki

Yeni Müşteriler Kazanma Stratejileri

Sonraki

CSA sertifikası nedir? CSA sertifikası ile emailler inbox a mı düşer?Yorumunuzu Gönderin


Sistemimizi Canlı Destek ekibimiz ile birlikte ücretsiz denemek istermisiniz? Hemen Ücretsiz Dene2010 'dan beri kesintisiz hizmet Referanslarımız