Eposta Pazarlaması

Eposta Pazarlaması Nasıl Yapılmalıdır?

İnternet reklamcılığı yöntemlerinden eposta pazarlaması için doğru ve deneyimli bir firma seçin. Fiyattan çok verilen hizmet ve desteğine önem verin. Doğru mail pazarlama stratejilerini bilmeyen kişilerden alacağınız hizmet sizlere zaman ve para kaybı olarak dönecektir.

 
Eposta Pazarlamasında Yapılan Yanlışlar

Yerine ulaşıp ulaşmadığını bilmediğiniz ucuz mail gönderimlerini tercih etmeyin. Önemli olan gönderi adetlerinden ziyade yerine ulaşan ve geri dönüş alınan toplu mail gönderilerdir. Kullanacağınız altyapıyı mutlaka test edin. İstatistik takibi alabileceğiniz şeffaf ve anlaşılır toplu mail panellerini tercih edin. Piyasada satılan ne olduğu belirsiz email listelerini kullanmayın. Bu mail adresleri eski ve geçersiz email adreslerinin olduğu kadar spam tuzak mailleri de içermektedir. Ayrıca mail tasarımlarınızda mutlaka profesyonellerden destek alın, göndermeden önce test edin.

 
Doğru Kodlanmış Mailing Tasarımı İle Başarı

Duyuru ve reklamı yapılacak içeriğin düzgün formatta kodlanmış olması çok önemlidir. Biçimsiz yapılan tasarımlar SPAM riski oluşturacağı gibi, alıcı için de ilgi çekici olmayabilir. Tüm tablet, akıllı telefon vb. cihazlara uyumlu tasarım yapılması önemlidir.

 

    Stil kullanımından ve kodlamasından kaçınılmalıdır.
    Salt resim olmamalıdır. Kullanılan resimler ve metinler orantılı olmalıdır.
    Anlaşılır ve kısa mail konusu kullanılmalıdır. Mail konusu ile içerik tutarlı olmalıdır.
    Spam içerikli kelimeler kullanılmamalıdır.
    Mutlaka adres ve imza bilgileri bulundurulmalıdır.
    Mutlaka üyelikten çıkma linki (Unsubscribe) bulundurulmalıdır. Unsubscribe nedir?
    Geçerli email adresleri kullanılmalıdır. İmkan varsa Opt-in yapılmış email adresleri kullanılmaldır. opt in nedir?
    Mutlaka adres ve imza bilgileri bulundurulmalıdır.

 
Geçerli Mail Adresleri Kullanımı

Geçerli mail datası kullanımına özen gösterin. Geçersiz mail adreslerine gönderi yapmanın, alan adınızı ve email adresinizi kötü yönde etkileyebileceğini unutmayın. Doğrulanmış email adresleri kullanımı ile hem çok daha yüksek başarı elde eder, hem de spam riskini düşürmüş olursunuz. Aynı ISP servisine bağlı mail adreslerinde %10 ve üzeri geçersiz mail adreslerine gönderi yapmanız halinde, gönderiniz o alıcı servis için spam durumu kazanmaya başlayabilir.

 
Üyelikten Çıkma Linki (Unsubscribe) Kullanımı

Ülkemizde Haberleşme Kanunu 50. maddesi ve 5. fıkrası gereğince tüm duyuru ve reklam amaçlı iletiler içerisinde üyelikten çıkma linki/Unsubscribe bulunmalıdır. Alıcı dilediği anda üyelikten çıkma linkini tıklayarak aboneliğini kolay ve ücretsiz bir şekilde iptal edebilir. Mail marketing servisleri bu hizmeti otomatik olarak sunmakta ve bu konuda hassasiyetli davranmaktadır. Üyelikten çıkma linki oluşturma ile abonelerinizi rahatsız etmemiş olacaksınız.

 
Mail Tasarımlarında Resim Kullanımı

Stardart olarak 720px üzerinde resimler kullanmamanızı öneririz. Büyük resimler iletinin yüklenmesini yavaşlatacağı gibi, tasarımın biçimsizliğine de neden olur. Bu durum iletinize spam değeri kazandırabilir.
 

    Resim boyutu maksimum 720px olmalıdır.
    Resim uzantısı JPG olmalıdır. Animasyon resimleri ise GIF olmalıdır.
    Kalitesi 80 olmalıdır.
    Animasyonsuz resimler için resim boyutunu düşürmek için paint programında geçirilebilir.

 
Mailingde İmza Kullanımı

Toplu mail gönderinizdeki imza bilginiz ile alıcının size ulaşma imkanı yanısıra ülkemizde Haberleşme Kanununa göre de göndericilerin kimlik bilgileri bulunması zorunludur.

 
Mail Konusu Önemi

Email konusu maksimum kaç karakterli olmalıdır sorusuna yanıt, 78 karakterden fazla olmamalıdır. Kullanılan mail konusu ile içerik uyumlu olmalıdır. Konu kısmında büyük harf ve vurgu noktalamaları kullanılmamalıdır. Eğer mümkünse konu kısmında alıcının adı ve soyadı ile hitap edilmelidir. Bu maillerinizin okunma oranlarınızı arttıracaktır.

 

Önceki

Neden Toplu Mail?

Sonraki

CSA sertifikası nedir? CSA sertifikası ile emailler inbox a mı düşer?Yorumunuzu Gönderin


Canlı Destek ekibimiz ile birlikte maillerinizi hemen göndermek istermisiniz? Ücretsiz Yeni Üyelik2010 'dan beri kesintisiz hizmet Referanslarımız