Gelen mailler neden spama düşer?

Gelen mailler neden spama düşer?

Email servisleri bir çok mail filtre altyapıları kullanmaktadırlar. Bu filtreler, normal yazışma mailleri ile reklam içerikli maillerin ayrımını yaparlar. Bu ayırım ile gelen iletinin önemli veya önemsiz olduğunu belirler. Doğru ve etkili birMail Marketing stratejisi için, bu filtrelere uygun içerik hazırlanmalı ve uygun altyapılar kullanılarak gönderimler yapılmalıdır.

Peki bu filtreler neye göre ve nasıl bu belirleme işlemlerini yaparlar?
öncelikle gönderici mailin sunucu IP sini kontrol ederler. Bu IP daha önceden bir spam tuzağına (spam trap) yakalanmış mı bunun kontrolünü yapar. Daha sonra gönderici IP adresinin senderscore özelliğine bakar. Yani yaptığı gönderimlerin ne kadarını gerçek, çalışan mail adreslerine ulaştırabilmiş bunu kontrol eder. Bu işlemlerin yanısıra gönderici olarak kullanılan alan adı ile gönderici olarak kullanılan sunucunun eşleşmesini yani SPF kaydına bakar. (bu işlemi özellikle gmail,hotmail vb. yaygın ISS mail servisleri yapmaktadır.)

Gönderilen mail içeriğinin önemi
Alıcı mail servisi bahsettiğimiz tüm bu kontrollerle ile birlikte gönderilen mailin içeriğini kontrol eder. Kendisinin oluşturduğu spam kelime listesinden mail içeriğini kontrol eder. Bu kontroller içerikte bulunan kelimeler, gönderici email adresi, IP adresi ve alıcılarının oyladığı spam işaretlemelerini de içerir. Salt resimlerden oluşan toplu mail gönderimi reklam içeriği olarak algılaması çok daha kolaydır. Yazı ve resimleri orantısal dağılımda kullanmak önemlidir. Ayrıca mail içerisinde bulunan üyelikten çıkma linkinin kontrolü ile aboneye gönderilmiş bir duyuru iletisi olduğunuda algılayacaktır.

Spama düşme nedenleri aşağıdakilerden biri veya bir kaçı olabilir.
 
1. Gönderilen iletide üyelikten çıkma linki ve imza bilgilerinin bulunmaması
3. Gönderilen iletide spam içeren kelimeler bulunması 
4. Salt resimden oluşan içerik gönderilmesi
5. Flash vb emaillerin desteklemediği içerik ve formatın kullanılması
6. HTML formatın düzgün yapılmamış olması (Büyük karakter kullanımı,renkli içerik kullanımı)
7. Gönderici emailini Gmail veya hotmail gibi ISS maillerinin kullanılması 
8.Göndericinin kendi kendine aynı sunucuda bulunan başka bir emaile gönderi yapması. (info@abc.com dan ahmet@abc.com 'a gibi)
9. Göndericilerin iletinizi spam olarak işaretlemesi
10. Gönderilen emaillerde %5 ve üzeri hardbounce dediğimiz çalışmayan hatalı emaillerin bulunması
11.Spam tuzak (spamtrap) maillere gönderi yapılması
12. Gönderici olarak kullanılan POP3 mail adresinin gönderim yapan sunucunun SPF kaydının bulunmaması (özellikle gmail ve hotmail grubu mail adresilerine gönderim yapılıyorsa)

Spam'a düşmeden mail gönderimi için ilgili makalemize gözatabilirsiniz.
Önceki

Email pazarlama

Sonraki

CSA sertifikası nedir? CSA sertifikası ile emailler inbox a mı düşer?Yorumunuzu Gönderin


Sistemimizi Canlı Destek ekibimiz ile birlikte ücretsiz denemek istermisiniz? Hemen Ücretsiz Dene2010 'dan beri kesintisiz hizmet Referanslarımız