Email adresinizi hackerlardan koruyun

Birçok web sitesi, üyelik yada aktivasyon onay aşamalarında geçerli bir email adresi girilmesini mecbur tutuyor. Yeni satın aldığınız akıllı cihazınız ilk açıldığı anda sizden bir email adresinizi girmenizi ister. Aynı durum sosyal medya sitelerinde bir hesap açacağınız zamanda üyelik formunda girmenizi isterler. üyeliğinizi tamamladığınızda hesabınıza giriş yapmanız için email adresiniz ve şifreniz istenir.

Emailinizin istenmeyen spam (gereksiz) reklam ve tanıtım mailleri ile dolmamasını önlemek için, kötü amaçlı kişi yada yazılımlardan email adresinizi korunmanız gerekmektedir.

Kişisel email adresinin hacker ve spamçılardan korunması için neler yapılmalı, hangi önlemler alınmalıdır?

Mail adresinizin başkası tarafından ele geçirilmesi ile sosyal medya hesaplarınıza, kişisel mail yazışmalarınıza, bulut depolama kullanılıyorsanız, burada bulunan belge ve dokümanlarınıza kolayca erişilebilir.

Mail adresinin korunması için neler yapılabilir?

1. Mail adresine özel güvenlikli şifre tahsis edilmek

üye olduğunuz her site için farklı şifreler kullanın. Email adresinizin şifresini kesinlikle web sitelerine üye olurken kullanmayın. Kötü amaçlı kişiler, ya da hackerlar hackledikleri bu web sitesine ait bu verilere erişebilir. Bu şifreleri, kayıt olunan email adresi ile denelerler, eğer aynı şifre kullanılıyorsa mail adresini ele geçirmiş olur.

2. Telefon numarası ile hesap güvenliği artırmak

Gmail, Hotmail, Yahoo gibi ISS mail hizmeti veren bu servisler güvenlik ayarlarından telefon numarası ekleme seçeneği sunmaktadır. Hesabınıza yetkisiz bir giriş olduğunda sizi SMS ile uyarırlar. Şifrenizin değiştirilemsi durumunda da kayıtlı telefonunuza gönderteceğiniz kısa mesakla (SMS) şifrenizi tekrar kolayca alabilirsiniz.

3. Kişisel mail adresinin güvenilmeyen sitelere verilmemek

Email adresinizi istenmeyen reklam ve yanıltıcı email içeriklerinden korumak için kuşku duyduğunuz web sitelerine veya form sitelerine kayıt olurken. geçici email adresi veren sitelerden faydalanabilirsiniz.

Önceki

DMARC Kaydı nedir? Nasıl yapılır?

Sonraki

CSA sertifikası nedir? CSA sertifikası ile emailler inbox a mı düşer?Yorumunuzu Gönderin


Sistemimizi Canlı Destek ekibimiz ile birlikte ücretsiz denemek istermisiniz? Hemen Ücretsiz Dene2010 'dan beri kesintisiz hizmet Referanslarımız